2008 BAFTA Film Award Nominations Announced

Atonement scoops fourteen nominations.

by |

Keira Knightley - A. Wyman/WireImage.comThe nominations for the 2008 Orange British Academy Film Awards have been announced.

Atonement leads the pack with a massive fourteen nominations, followed by No Country for Old Men and There Will be Blood, both of which managed nine nods.

Like the Academy, BAFTA is an organisation comprised of members of the film and television art industries who vote on its awards and its place as a British organisation means BAFTA has often favoured British nominations come awards time.

Foreign film is also well represented, with The Lives of Others up for five awards and La Vie En Rose up for seven, both of them sharing nods in the Best Film Not in the English Language categories.

The BAFTA awards will take place in London in February and RT will be there on the night to report on the winners.

Unlike the Globes and the Oscars which have been subject to cancellation and concern respectively, it's expected that the ceremony, which took place at London's Royal Opera House last year, will go ahead without fault, with the WGA claiming no issue with BAFTA.

The nominations in full:

Best Film
American Gangster
Atonement
The Lives of Others
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Best British Film
Atonement
The Bourne Ultimatum
Control
Eastern Promises
This is England

The Carl Foreman Award (for Special Achievement by a British Director, Writer or Producer in their First Feature Film)
Chris Atkins (Director/Writer) -- Taking Liberties
Mia Bays (Producer) -- Scott Walker: 30 Century Man
Sarah Gavron (Director) -- Brick Lane
Matt Greenhalgh (Writer) -- Control
Andrew Piddington (Director/Writer) -- The Killing of John Lennon

Best Director
Joe Wright - Atonement
Paul Greengrass - The Bourne Ultimatum
Florian Henckel von Donnersmarck - The Lives of Others
Joel Coen/Ethan Coen - No Country for Old Men
Paul Thomas Anderson - There Will Be Blood

Best Original Screenplay
American Gangster
Juno
The Lives of Others
Michael Clayton
This is England

Best Adapted Screenplay
Atonement
The Diving Bell and the Butterfly
The Kite Runner
No Country for Old Men
There Will be Blood

Best Film Not in the English Language (nominations announced on Friday 4 January)
The Diving Bell and the Butterfly
The Kite Runner
The Lives of Others
Lust, Caution
La Vie en Rose

Best Animated Film
Ratatouille
Shrek the Third
The Simpsons Movie

Best Actor
George Clooney - Michael Clayton
Daniel Day-Lewis - There Will Be Blood
James McAvoy - Atonement
Viggo Mortensen - Eastern Promises
Ulrich Muhe - The Lives of Others

Best Actress
Cate Blanchett - Elizabeth: The Golden Age
Julie Christie - Away From Her
Marion Cottilard - La Vie en Rose
Keira Knightley - Atonement
Ellen Page - Juno

Best Supporting Actor
Javier Bardem - No Country for Old Men
Paul Dano - There Will Be Blood
Tommy Lee Jones - No Country for Old Men
Philip Seymour Hoffman - Charlie Wilson's War
Tom Wilkinson - Michael Clayton

Best Supporting Actress
Cate Blanchett - I'm Not There
Kelly Macdonald - No Country for Old Men
Samantha Morton - Control
Saoirse Ronan - Atonement
Tilda Swinton - Michael Clayton

Best Music
American Gangster
Atonement
The Kite Runner
There Will Be Blood
La Vie En Rose


Best Cinematography
American Gangster
Atonement
The Bourne Ultimatum
No Country for Old Men
There Will Be Blood


Best Editing
American Gangster
Atonement
The Bourne Ultimatum
Michael Clayton
No Country for Old Men


Best Production Design
Atonement
Elizabeth: The Golden Age
Harry Potter and the Order of the Phoenix
There Will be Blood
La Vie En Rose


Best Costume Design
Atonement
Elizabeth: The Golden Age
Lust, Caution
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
La Vie En Rose


Best Sound
Atonement
The Bourne Ultimatum
No Country for Old Men
There Will Be Blood
La Vie En Rose


Best Special Visual Effects
The Bourne Ultimatum
The Golden Compass
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Pirates of the Caribbean: At World's End
Spider-Man 3

Best Make-Up & Hair
Atonement
Elizabeth: The Golden Age
Hairspray
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
La Vie En Rose


Best Short Animation
The Pearce Sisters
Head Over Heels
The Crumblegiant


Best Short Film
Dog Altogether
Hesitation
The One and Only Herb McGwyer Plays Wallis Island
Soft
The Stronger


The Orange Rising Star Award (voted for by the public -- nominees announced on Tuesday 8 January)
Shia LaBeouf
Sienna Miller
Ellen Page
Sam Riley
Tang Wei

Comments